منطقه حفاظت شده دیمه
نام منطقه

منطقه حفاظت شده دیمه

1.     تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا کنون
تاریخ تاسیس این منطقه در سال 1376 منطقه حفاظت شده اعلام گشت.
2.     موقعیت عمومی منطقه
منطقه دیمه در مسیر جاده ارتباطی رامهرمز- رامشیر و بطور کلی در شرق استان خوزستان واقع است. لازم به ذکر است در محدودة اعلام شده محل شناخته شده ای نظیر روستا و ... دیده نمی شود .
3.     وسعت منطقه
وسعت منطقه حفاظت شده دیمه 10801 هکتار می باشد.
4.     ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدور ها)
دیمه در اقلیم خشک و نیمه خشک استان با میزان بارندگی حدود 200 میلی متر و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا 120 متر است . از مناطق گرم استان است حداکثر دمای هوا در تابستان تا 50 درجه سانتی گراد و بیشتر بالا می رود و معمولاً هفت ماه از سال دارای هوای گرم است بقیه ایام سال هوا معتدل است در زمستان دمای هوا بین 5 تا 20 درجه سانتی گراد در نوسان بوده و بندرت به صفر می رسد.
 
 
پوشش گیاهی
پوشش گیاهی منطقه عمدتاً از درختان ، درختچه ها ، بوته ها و علوفه های کم تراکم ذیل تشکیل گردیده اند:کنار، رملیک، گز ، قیچ، گون، نی، انواع گرامینه ها ، لگومینوزها ، گراس ها و تورب های یک یا چند ساله نظیر، بهمن، علف مار ، هنزل ، کهورک، اسکنبیل، استبرق، خارشتر، کاروان کش در منطقه رویش دارد و همچنین در حاشیه شرقی منطقه طرح درختکاری به وسعت 4 هزار هکتار در حال اجرا است که 50 درصد آن به بهره برداری رسیده است.
حیات وحش
این منطقه زیستگاه انواع رده های جانوری از جمله پستانداران ، پرندگان،خزندگان ، دوزیستان و ... است.
پستانداران
گونه های مختلفی از پستانداران از جمله آهو، خرگوش، تشی، خارپشت ، گرگ، روباه، شغال، کفتار، سمور، گربه وحشی، گراز، انواع موش، جربیل و دوپا، و انواع خفاش در منطقه دیده می شوند.
پرندگان
انواع گنجشک، کبک، تیهو، هوبره، انواع کبوتر، چک چک ها، چکاوک ها، دم سرخ، سینه سرخ، دم جنبانک زرد و ابلق ،آنقوت، باقرقره شکم سیاه و شکم سفید، سار، گلاریول بال سرخ، عقاب دشتی، عقاب طلائی، جغد کوچک ، دلیجه ، حواصیل خاکستری، انواع سنگ چشم و...
خزندگان
اورانوس ها و آگمای دم تیغی به وفور در منطقه دیده می شوند علاوه بر آن انواع مارمولک و اسکینک و مارهائی همچون افعی شاخدار، شترمار، مارپلنگی، کورمار خوزستانی، مارقیطانی و ... در منطقه دیده می شوند که بعضاً سمی، نیمه سمی و یا غیر سمی هستند. همچنین گونه لاک پشت لاک نرم از خرندگان در خطر انقراض و قرار گرفته در  فهرست سرخ IUCN بوده و در حاشیه رودخانه جراحی زیست دارد.
5.     جاذبه های اکوتوریستی
منطقه دیمه منطقه ای دشتی تپه ماهوری است که بر خلاف اکثر مناطق تپه ماهوری کشور منطقه دشتی آن مشرف به منطقه تپه ماهوری است ودر ارتفاع بالاتری قرار گرفته است این مهم سبب به نمایش درآمدن جلوه زیبائی از طبیعت شده و چشم اندازی بدیع در منطقه بوجود آورده است . پس از ژئومورفولوژی خاص این منطقه، یکی از جاذبه های موجود سایت نگهداری آهو در  منطقه دیمه می باشد.
6.     وضعیت عمومی اقتصادی و اجتماعی
گزارشی وجود ندارد.
7.     تعارضات مهم منطقه
در منطقه سکونت گاه دائمی و روستا دیده نمی شود. عمده تعارضات منطقه معادن مخلوط رودخانه ای در حاشیه جنوب غربی منطقه می باشد.