منطقه حفاظت شده و تالاب هورالعظیم
نام منطقه

منطقه حفاظت شده و تالاب هورالعظیم

 
1.     تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا کنون
تاسیس این منطقه در سال 1390 می باشد
 
2.     موقعیت عمومی منطقه
هورالعظیم در غرب استان خوزستان در 47 درجه 58 دقیقه تا 47 درجه 16 دقیقه 30 ثانیه طول شرقی و از 31 درجه 53 دقیقه تا 41 درجه عرض شمالی قرار دارد. از چذابه شمال غرب بستان شروع وتا نزدیک خرمشهر امتداد دارد.
3.     وسعت منطقه
وسعت منطقه حفاظت شده و تالاب هورالعظیم 125230 هکتار است و از کل وسعت این تالاب قریب به 3/2 آن در خاک عراق و 3/1 آن در خاک ایران قرار دارد.
4.     ویژگی و سیمای عمومی منطقه (شامل وضعیت توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدور ها)
این تالاب باتوجه به شرایط توپوگرافیک منطقه خلیج فارس که دارای زمین پستی می باشد، همراه با هورالهویزه در کشور عراق مجموعه منحصر بفردی را بوجود آورده است. از نظر تاریخ طبیعی منطقه هورالعظیم در نتیجه پیوندی که بین آبهای دو رودخانه کرخه و دجله به وجود آمده ایجاد شده است. ارتفاع ناحیه بین5 الی8متر ازسطح دریای آزاد و شیب عمومی آن کمتر از 1/0 درصد از سوی شرق به غرب است.
 
 
پوشش گیاهی وجانوری :
در این تالاب نیزارهای انبوهی وجوددارد که عمده ترین گونه های گیاهی آن نی، لوئی، جگن، نیلوفرآبی، درختچه های گز و پده می باشد. انواع پستانداران، پرندگان وآبزیان در هورالعظیم دیده می شود. از پرندگان آبزی تالاب می توان به چنگر معمولی اردک مرمری غاز پیشانی سفید کوچک ، اکراس آفریقایی، عروس غاز، انواع غاز مرغابی، پلیکان، درنا و... اشاره کرد. در بین آبزیان منطقه انواع ماهی از جمله بنی، شیربت، حمری، بیاح، گتان، برزم ولاک پشت لاک نرم وجود داشته، که ارزش زیادی دارد. از پستانداران منطقه می توان گراز، شغال، خرگوش، شنگ و .... را نام برد. ماهیان‌ هور متجاوز از 20 گونه‌ اند که‌ اغلب‌ آنها شیلاتی‌ و قابل‌ صید هستند .علاوه‌ بر ماهیان‌ بومی‌ بعضی‌ از ماهیان‌ خلیج‌ فارس‌ در فصل‌ تخم‌ ریزی‌ در آبهای‌ هور تخمگذاری‌ مینمایند ماهیان‌ هور عبارتند از ماهی‌ بنی‌،ماهی‌ شیربت‌،ماهی‌ گتان‌، ماهی‌ برزم‌، ماهی‌ حمری‌، ماهی‌ شلج‌، ماهی‌ بیاح‌، ماهی‌ هامور معمولی‌، ماهی‌ کپور نقره‌ای‌، ماهی‌ کپور سرگنده‌، ماهی‌ آمورسفید. همچنین این تالابها همواره‌ بعنوان‌ یکی از مهم‌ ترین‌ و حیاتی‌ ترین‌ زیستگاه‌ پرندگان‌ آبزی‌ بشمار می آید و  این‌ نوع‌ زیستگاه‌ بدلیل‌ استفاده‌ پرندگان‌ نقاط‌ دور دست‌ و کشورهای‌ دیگر در فصل‌ مهاجرت‌،از زیستگاهای‌ بین‌المللی‌ محسوب‌ شده‌ و مورد توجه‌ جوامع‌ علمی‌ و زیست‌ محیطی‌ جهان‌ می باشد و بنابراین‌ حفاظت‌ از آنها در اولویت‌ قرار میگیرد. بخش وسیعی از پرندگان آبزی را انواع اردک ها و غازها تشکیل داده که برای مردم ساکن دارای اهمیت فوق العاده هستند. در فصل زمستان انواع پرندگان از جمله غاز و مرغابی، پلیکان، درنا و ... در این منطقه و مناطق همجوار آن دیده می شود. در بین پرندگان بومی منطقه دراج، اردک مرمری، باکلان کوچک و در بین پرندگان مهاجر اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، عروس غاز، اکراس آفریقائی، از اهمیت بیشتری برخوردارند.
 
5.     جاذبه های اکوتوریستی
·        وجود پرندگان مهاجر زمستان گذران و مهاجر تابستانه
·        صید ورزشی ماهیان در تالاب
·        وجود پستانداران گوشت خوار و علف خوار
 
6.     وضعیت عمومی اقتصادی و اجتماعی
کشاورزان این منطقه به دامداری کشاورزی و ماهیگیری مشغول می باشند.
7.     تعارضات مهم منطقه
·   دژ وجاده ها و سایر مستحدثات احداث شده در هور در زمان جنگ تحمیلی
·   اجرای پروژه های ملی در سطح وسیع از جمله ایجاد تأسیسات نفتی و حفر چاه های نفت حوضچه نفتی آزادگان
·   آتش سوزیهای وسیع در هور بعلل مختلف که در دو سال اخیر کاهش داشته است.
·   عدم انجام مطالعات ارزیابی طرحها و پروژه های عمرانی دیگر از جمله طرحهای آبیاری و زهکشی (شبکه زیر سد)
·   احداث سد بزرگ کرخه بدون انجام ارزیابی و مطالعات زیست محیطی و عدم رعایت حق آبه تالاب
·   احداث جاده های دسترسی برای چاههای نفت و همچنین خطوط لوله نفت