اخبار برگزیده

اقدامات انجام شده در مدیریت مقابله با گرد و غبار استان خوزستان، الگویی موفق برای مدیریت کانون‌های گرد و غبار کشور

اقدامات انجام شده در مدیریت مقابله با گرد و غبار استان خوزستان، الگویی موفق برای مدیریت کانون‌های گرد و غبار کشور

  مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور - در جریان بازدید وزیر جهاد  کشاورزی از کانون های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز کاشت گونه های بومی ، مشارکت مردمی ،مدیریت چرا و غرق و مرطوب سازی الگوهای موفق در مدیریت گرد و غبار استان بوده است
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- وزیر جهاد کشاورزی روز دوشنبه ۲۱ مهرماه از کانون های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز بازدید کرد.
در جریان این بازدید علی محمد طهماسبی بیرگانی مدیر ملی مقابله با پدیده  گرد و غبار کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مقابله با گرد و غبار در کشور و استان خوزستان گفت : در سال ۹۷ کل اعتبارات مقابله با گرد و غبار کشور و سال ۹۸ نیز بیش از ۵۰ درصد از اعتبارات به استان خوزستان جهت مقابله با گرد و غبار اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد : تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار به کل کشور اختصاص یافته که نزدیک به نیمی از این ارتباط صرفاً جهت مقابله با طرح های گرد و غبار در استان خوزستان شده است. طهماسبی ادامه داد: در مطالعات انجام شده در زمینه گرد و غبار در کل کشور بیش از  ۳۵ میلیون هکتار کانون گرد و غبار وجود دارد و برای مهار  این کانون‌ها فعالیت‌های مختلفی انجام و در حال اجرا است.
او گفت: در سه سال گذشته  تجربیات خوبی برای مقابله با گرد و غبار به دست آوردیم و نحوه کار در حوزه تثبیت ماسه که قبلا در این استان متداول بوده متفاوت است. مدیریت آب،مدیریت چرا ، کاشت گونه های بومی و مرطوب سازی و تلفیقی از این برنامه ها در جنوب شرق اهواز مورد استفاده قرار گرفته است و مدیریت غرقابی و چرا در مدت سه سال گذشته به خوبی نشان داده که با عملیات بیولوژیک و کاشت  نهال جوابگوی مهار این مقدار کانون نبوده و اعتبارات هم در این حوزه جوابگو نیست و ضروریست از برنامه‌های تلفیقی استفاده شود.
 طهماسبی ادامه داد : در استان خوزستان نزدیک به ۳۰۰ هزار هکتار کانون گرد و غبار وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن با مدیریت چرا و غرقابی کنترل شده که نقش بسیار موثری در رویش و پوشش گیاهی در منطقه داشته است.
وی ادامه داد: در استان خوزستان نزدیک ۵۰۰ هزار هکتار توسط سازمان جنگل ها ومنابع طبیعی کار انجام شده که نزدیک به ۳۵۰ هزار هکتار در بخش مدیریت چرا بوده است.
وی گفت: مطالعات نشان داده که میزان خسارت ناشی از گرد و غبار استان در بخش کشاورزی  ۵۸ درصد  بوده است و از وزیر جهاد  کشاورزی خواست تا توجه ویژه به کشاورزی حفاظتی شود؛ چرا که از ۳۵ میلیون هکتار ، ۲ میلیون هکتار کانون گرد و غبار از زمین های زراعی هستند که با تامین آب و توجه به آموزش کشاورزان می توان در مهار این کانون‌ها گام موثری برداشت.
مدیر کارگروه گرد و غبار کشور در خصوص اقدامات انجام شده در استان خوزستان گفت: ۵۰۵ میلیارد تومان از اعتبارات سال ۹۵ تاکنون از محل صندوق توسعه به استان داده شده و همچنین ۲۷۲ میلیارد تومان هم به منظور  کانال آبرسانی به کانون‌های فوق بحرانی به استان اختصاص یافته است.
وی گفت: اقدامات انجام شده در استان می‌تواند الگویی موفق برای مقابله با گرد و غبار در کشور باشد و ادامه داد : در استان علاوه بر کاشت نهال ، عملیات مدیریت پیشگیری انجام شده و به این نتیجه رسیدیم که عملیات احیا از لحاظ اعتباری جوابگوی این حجم وسیع نخواهد بود.
 
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد