اخبار برگزیده

تحویل یک بهله سارگپه پابلند به اداره حفاظت محیط زیست شوشتر

تحویل یک بهله سارگپه پابلند به اداره حفاظت محیط زیست شوشتر

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان_بهروز نجاتی در این خصوص گفت : یک بهله پرنده شکاری از گونه سارگپه پابلند که وارد پشت بام یک خانه مسکونی در شوشتر شده و توانایی پرواز نداشت پس از اطلاع دادن صاحب خانه، توسط مأمورین این اداره زنده گیری و تحویل این اداره داده شد.
نجاتی اضافه کرد: این پرنده که ظاهرا قبل از این توسط فرد دیگری نگهداری شده بود علی رغم سلامت بدنی متاسفانه شاهپرهای آن قیچی شده بود و به دلیل عدم توانایی پرواز جهت تیمار و طی مراحل درمانی و بازپروری به همکاران اداره محیط طبیعی و دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تحویل داده شد.
نجاتی با اشاره به آغاز مهاجرت برخی از پرندگان به استان و شهرستان از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده پرندگان و یا گونه های حیات وحش از زنده گیری و نگهداری و یا خرید و فروش آنها اکیدا خودداری نموده و مراتب را بلافاصله به اداره محیط زیست شهرستان اطلاع رسانی نمایند.
وی افزود : برابر ماده ٨ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مبادرت به هرگونه شکار، صید، پرورش، تکثیر، نگهداری و خرید و فروش جانوران وحشی و اجزای آنها ممنوع بوده و درصورت گزارش و یا مشاهده، متخلفان تحت تعقیب و با معرفی به مراجع قضایی مورد مجازات کیفری قرار می گیرند.
سارگَپه ها پرندگانی شکاری و کوچک‌تر از عقاب با جثه‌ای متوسط و تو پُر، سری کوچک و گرد روی گردنی کلفت، بال‌های پهن و دم کوتاه هستند که رنگ پر و بال بسیار متنوعی دارند.
سارگپه پابلند از جمله پرندگان بومی ایران است که در استپ‌ها و دشت‌های وسیع خشک و گاهی در کوهستان ، معمولا روی زمین و گاهی روی تک درخت‌ها آشیانه می سازد .
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد