اخبار برگزیده

تفویض 33 وظیفه و ماموریت سازمان حفاظت محیط‌زیست به ادارات کل استانها در راستای تسریع در خدمت رسانی

تفویض 33 وظیفه و ماموریت سازمان حفاظت محیط‌زیست به ادارات کل استانها در راستای تسریع در خدمت رسانی

سازمان حفاظت محیط زیست در راستای تسریع در خدمت رسانی و بهبود فرایندها و ماموریت های سازمانی همراستا با چشم اندازهای دولت مردمی سیزدهم بخشی از وظایف و ماموریتهای سازمانی را در قالب 33 وظیفه مندی تفویض و به ادارت کل حفاظت محیط زیست استانها توسط معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرد.
به گزارش‌ روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، این  وظایف و ماموریت ها به شرح ذیل است:
1- صدور مجوز مطالعات زیست محیطی برای دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، علمی آموزشی و مشاوران تخصصی ذیصلاح در مناطق چهارگانه تحت مدیریت و مناطق آزاد در محدوده استان.
2- صدور مجوز نمونه برداری از گونه های جانوری و گیاهی برای مطالعات و تحقیقات علمی، آموزشی داخلی و خارجی مورد تایید.
(لازم به توضیح است، مجوز نمونه برداری از گونه ها برای مطالعه و تحقیقات علمی و آموزشی در صورت نیاز به خروج نمونه از کشور توسط سازمان مرکزی صادر می شود.)
3- صدور مجوز فیلم برداری و عکس برداری از مناطق تحت مدیریت سازمان پس از احراز هویت و صلاحیت متقاضیان
4- صدور مجوز ورود گردشگران و بازدید کنندگان داخلی و خارجی به مناطق تحت مدیریت سازمان و بازدید از این مناطق پس از احراز هویت بازدیدکنندگان و در مورد گردشگران خارجی هماهنگی با سازمان مرکزی و مراجع ذیربط الزامی است.
5- صدور مجوز دفع جانوران آسیب رسان (مجوز میر شکاری).
6- صدور مجوز احداث کارگاه تاکسیدرمی از طریق سامانه کسب و کار  یا مبادرت به تاکسیدرمی جانوران وحشی غیر از گونه های در معرض خطر انقراض با اطمینان از رعایت مقررات مربوط برای محدوده استان
7- صدور مجوز  تکثیر و پرورش، نقل و انتقال(درمحدوده استان)  جانوران وحشی مهره دار غیر از گونه های در معرض خطر انقراض ، پس از حصول اطمینان از قانونی و مجاز بودن منشا جانوران وحشی مذکور و همچنین صدور مجوز خروج پرندگان زینتی تکثیر و پرورش یافته نظیر مرغ عشق و قناری به خارج از کشور و صدور مجوز واردات محصولات  کشاورزی غیر تراریخته 
(لازم به توضیح است، گونه های مشمول کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های گیاهی و جانوری وحشی در معرض خطر انقراض ( CITES ) شامل این تفویض نمی شوند.(
8- صدور پروانه یا اجازه ایجاد باغ وحش و باغ پرندگان .
9- صدور مجوز مرمت راه های روستائی در داخل مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش سازمان  
10- پاسخ استعلام مراجع ذیربط برای رفع نقاط حادثه خیز و پیچ بری جاده ها در داخل مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش سازمان
11- پاسخ استعلام در مورد اجرای پروژه های عام المنفعه (خطوط آب، برق، گاز ، تلفن، فیبر نوری و دکل مخابراتی (به صورت انتفاعی و بدون انتقال مالکیت)در مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش .
12- پاسخ به استعلامات  در مورد احداث واحدهای کشاورزی، خدماتی و تولیدی و طرح های طبیعت گردی(با رعایت ظرفیت برد)  تا رده 2 در اراضی مستثنیات مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش واجد طرح مدیریت و در زیستگاه های  حساس فاقد طرح مدیریت با نظر معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی   
13- پاسخ استعلام در مورد برداشت سنگ لاشه یا رسوبات آبرفتی در مستثنیات اشخاص در مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش.
14- پاسخ استعلام جانمایی محل دفع پسماند عادی در روستاهای داخل مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش بدون واگذاری اراضی
15- صدور کارت همیار افتخاری محیط زیست بر اساس دستورالعمل مربوط.(یگان حفاظت محیط زیست)
(لازم به توضیح است، صدور کارت همیار افتخاری محیط زیست (محیط بان )   توسط استان مربوطه صادر و در خصوص مقامات کشوری و لشکری از طریق یگان حفاظت سازمان مرکزی صورت می گیرد)
16- صدور مجوز محیط زیستی  تکثیر و پرورش آبزیان در قفس دریایی و pen غیر از آب های داخلی و کارگاه های تکثیر و پرورش آبزیان آب شور و گونه های در معرض انقراض در محدوده اختیارات قانونی سازمان و نظارت و پایش بر فعالیت های تولیدی مربوط.
17- صدور مجوز ایجاد آکواریوم های آب شور و نظارت بر آن ها.
18-    صدور، ارتقاء و تمدید گواهینامه آزمایشگاه های معتمد سازمان در محدوده استان بر اساس ضوابط خوداظهاری در پایش و شیوه نامه های آزمایشگاه های معتمد.
19- انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز استان به منظور معرفی در سطوح ملی به سازمان بر اساس شاخص های ابلاغی و هماهنگی با سازمان.
20- پاسخ به استعلامات  و صدور مجوز استعلامات گمرک در زمینه صادرات پسماندهای غیر خطرناک مطابق آیین نامه اجرایی واردات،  صادرات و عبور پسماندها بر اساس مقررات کنوانسیون بازل  با تفویض اختیار جداگانه  به ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای تهران، هرمزگان، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان شمالی  و البرز.
21- تاًیید مأموریت آموزشی کارکنان ایثارگر.
22- ارتقاء رتبه شغلی و نقل و انتقال کارکنان  بر اساس دستور العمل  ابلاغی معاونت توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس
23- انتصاب مدیران پایه، عملیاتی و میانی استانی بر اساس دستور العمل  ابلاغی معاونت  توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس
24- اعمال بندهای الف و ب ماده (9) قانون رسیدگی به تخلفات اداری توسط شخص مدیرکل.
25- ارائه پاسخ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صورتی که مدیران کل مستقیماً مخاطب و طرف مکاتبه باشند و رونوشت به سازمان.
26- اختیار طرح شکایات در مراجع قضائی و مطالبه خسارت ناشی از اجرای قوانین و مقررات سازمان که به علت ضرورت درج شرایط دقیق حقوقی و حدود و میزان تفویض اختیار، جداگانه به مدیران کل تفویض و ابلاغ گردیده است.
27- امور تبدیل وضعیت کارکنان به رسمی آزمایشی و رسمی قطعی بر اساس قوانین و مقرات مربوطه
28- صدور پروانه شکار و صید در محدوده استان بر اساس شیوه نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی که هر ساله توسط سازمان ابلاغ می گردد.
29- پاسخ به استعلام  در مورد صدور پروانه های اکتشاف و بهره برداری از معادن در مناطق شکار ممنوع.
30- فرایند مصاحبه های استخدامی و آزمون های بدنی و جسمانی با برنامه ریزی در مرکز استان به صورت  منطقه ای انجام می پذیرد.
31- پاسخ به استعلام های  شرکت آب منطقه ای برای لایروبی رودخانه های داخل مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش و   بنیاد مسکن برای مرمت و بازسازی مسکن روستایی و سازمان صمت برای تغییرسینه کار معدنی در محدوده پروانه بهره برداری معتبر در مناطق حفاظت شده وپناهگاه های حیات وحش با رعایت ضوابط و ملاحظات زیست محیطی.
32- فرایند راهبري و نگهداري ايستگاه هاي پايش كيفي هواي محيط و تامين مواد مصرفي و قطعات جانبي آنها توسط ادارات کل استانی 
33- پاسخ به استعلامات مربوط به واگذاری   عرصه برای کشت گیاهان دارویی
 
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۲ "سال مهار تورم ، رشد تولید"